District Award of Merit Recipients

MISSISSIPPI VALLEY COUNCIL
River Valley District Award of Merit

  District Award of Merit Knot 

If you know of any volunteer deserving of this award, please click on the application link here.

*Deceased

1966 1976 1988 2007
Bernard Church Ed Kiedaisch Robert Lee David Harrison
Mrs. John Kelley Pat Nye Dean Burkhart Brent Edmondson
Jack Gaetz Allen Meirose Gerald Walters Bill Snyder
Ron Keller Charles Geers* LeAnn Lemley 2008
Jack Price Dorothy Young 1989 Jim Eads*
Don Harmeyer Dan Kraus Nonda Clatt Becky Morey
1967 Shirley Black Sandy Lynch Steve Morey
Rellis High Don Riley Les Wardlow* 2009
George Breeze George Reida* David Fahey* Janet Cameron
Harold Seltzer Marvin Tweedy 1990 Kathy Jacobs
Charles Erickson 1977 Pat Eaves Mike Krebill
Warren Kelly Carl Beaird 1991 2010
Paul Bartholomew James Stanton Sharon Scott Randy Voss
1968 Cecil E. Pinnell* 1992 Darren Dietrich
William Saint Rodney Day Brad Buckley Bob Tillow
Ken Stobaugh Gregory Fisher 1993 2011
Robert Brown, Sr. Merrill E. Crawford Ruth Carroll Debbie Voss
Bob Bear James Neves Betty Ralph Ardie Liddle
Robert Young Sandra Robertson 1994 2012
Jack Fader Ed Lemberger William R. Faeth II James Lanning 
David Murguia 1978 Rick Savage Gina Lanning
1969 Joe Gutting Keith Galbreath Tabby Cassiday
C. Elder Pat Young 1995 2013
Robert Young Richard Fader Greg Humphrey Chad Hocker
Albert Linnenbrink* Neil Humphrey Mike Schierbrock Tracy Hocker
Bob Schieffer Beth Knipe 1996  2014
Gerald Hobbs John Hicks Chuck Porter  Lon Simpson
Huston Taylor 1979 George Wheeler*
 
Loren Simmons Don Gorham Bill Richmond*
 2015
1970 Ruth Lake Gregg Golemo*  No Recipients
Darrell Burdette Bob Young 1997  
Ben Hendricksmeyer Chris Moore John P. McKillip  
Paul Cooper Linda Boyles Dee Porter  
Donna Day Bob Burr John Armstrong  
William Saladay 1980 1998  
Dwight Handyside Michael Kelly Roger Bailey  
Russell Madden Ed Boyer Camilla Golemo  
1971 Sharleen Helenthal Dianna Isaacson  
Clayton Hanlin Carol Fedler 1999  
Bob Lung 1981 James Ford  
Sue Dresser Teresa Tinsley Greg Isaacson  
Audrey Seltzer Bill Bailey Duane Sprague*  
George Fisher Joe Morgan 2000  
Howard Bross Jane Klesner Beth Gnann  
Dick Buechel* Hiram Miller Bill Edwards  
1972 1982 2001  
Roger Brown Harold Ehlert John White  
C. L. Bailey*
Douglas Atterberg Willard Garmoe, Jr.  
James Rendina Jim Grothaus*
Sue Savage*  
Larry Decker 1983 2002  
Frank Sheeley Steve Murphy Louise Rooney  
Vic Harmer Oscar Billing Phil Hoenig  
1973 Christy Proper Kelly Peck  
Chiswell Lentz* 1984 2003  
Mike Hausch Jackie Scott Tom Peitz  
Jim Spears Don Swentik Lawrence Hageman  
Richard Heidbreder Lonnie Kinkeade Jerry Malone  
Art Neff Lyle Williams Jamie Edmondson  
Robert Anderson 1985 2004  
1974 Jeff Jeffers Michelle Snyder  
Neil Derrick Kevin Califf Wayne Marple  
Betty Pinnell* 1986 Kirk McWhorter  
James Cate Michael Danielson 2005  
Robert Boyer Tim Older Steve Schwartz  
Dona Herr Kenneth Dunn Jeff Lucas*  
Deanna Kunstrom Maralyn Burkhart Marge Garmoe  
1975 1987 2006  
William Heller Paul Henson Jill Lucas  
Larry Allen* Holly Hutchinson Betty McKay  
Rachel Califf John Burghoffer Mary Rhodes  
Betty Feinberg* Maurice Debrackeleire    
Gerald Herr